Práce z domova má pozitivní vliv na výkon a spokojenost zaměstnanců
V novém společenském kontextu.
Více než třetina (36 %) Čechů přiznává, že nemá dostatek času na svůj osobní život a čtvrtina (24 %) říká, že je pro ně obtížné si prostor na něj vytvořit. Vyplynulo to z průzkumu "Mobilita ve světě malých a středních podniků", který si nechala vypracovat společnost Microsoft. Dvěma třetinám (66 %) Čechů by přitom flexibilita a mobilita v práci pomohla zvýšit výkon a současně zlepšit osobní život. Více zde.
Podle průzkumu pracují pravidelně mimo kancelář dvě pětiny (43 %) lidí. Patrný je tento trend hlavně u vysokoškolsky vzdělaných lidí a kvalifikovaných pracovníků, kteří vedou týmy. „Tři čtvrtiny lidí věří, že jsou mimo kancelář stejně výkonní či dokonce efektivnější než v kanceláři,“ řekla Lenka Čábelová, PR manažerka Microsoftu.
Obdobný průzkum, který Microsoft provedl, zjistil, že 73 % zaměstnanců v Evropě věří, že kvalita jejich života by vzrostla, kdyby mohli pracovat flexibilně. „Studie ukazují, že pokud lidé pracují z domova dva až tři dny v týdnu, má to pozitivní dopad na jejich výkon, spokojenost v práci i vztah s nadřízeným. Naše zkušenost to potvrzuje,“ popsala Dagmar Ševčíková, HR ředitelka Microsoftu.
Aby flexibilita přinášela v práci co největší benefity, musí být změna firemní kultury spojená i s proměnou pracovního prostředí. „Kancelář mění účel – slouží hlavně setkávání a spolupráci a musí také nabízet různé typy prostor pro různé druhy práce,“ upřesnila Lenka Čábelová.
O studii:
Data vychází z průzkumu, který zpracovala v říjnu 2015 agentura Data Collect na vzorku 500 respondentů, a průzkumu Mobilita ve světě malých a středních podniků 2015. Ten realizovala pro Microsoft Agentura Ipsos Mori v průběhu ledna a února 2015. Průzkumu se zúčastnilo 5555 zaměstnanců malých a středních podniků ze 16 evropských zemí.